טיסה מעל מדינה עוינת - האם זה שווה את הסיכון?

ישראלים אוהבים לטוס לצד השני של כדור הארץ, בין אם זה למזרח הרחוק או לאוסטרליה. כדי לחזות בנופים מרהיבים, לפגוש תרבויות מעניינות ולקחת חלק באטרקציות שאין בשום מקום אחר בעולם. רבים חולמים על הטיול הגדול בתאילנד, טיסה ליפן או על מסע לחיפוש עצמי בהודו לצורך העניין, אך המחיר של טיסה ישירה ליעדים אלו עשוי להיות גבוה מאוד. על מנת לחסוך בהוצאות הטיול, רבים בוחרים לטוס עם חברות תעופה זרות, גם אם מסלול הטיסה שלהן עובר מעל מדינות אויב. הדבר כרוך בסיכונים ביטחוניים, אך הוא מאפשר למטיילים להגיע ליעדם במחיר נמוך יותר וזמן קצר יותר. עכשיו רק נשאר לשאול - האם ביטוח הנסיעות לחו''ל מכסה טיסה מעל מדינה עוינת? התשובה הקצרה, כן, והתשובה הארוכה יותר - בכתבה שלפניכם.

האם ביטוח נסיעות לחו"ל מכסה טיסות מעל מדינות אויב?

ביטוח נסיעות לחו"ל הוא אלמנט חיוני לכל מי מתכנן טיסה לחו''ל מכל סיבה שהיא - טיול, חופשה, נסיעת עסקים. הביטוח הבסיסי מכסה עלויות של טיפול רפואי בחו''ל אך עם כיסויים נוספים ניתן להגדיל את המעטפת הביטוחית ולכסות מגוון רחב של אירועים, כגון ביטול נסיעה, איחור טיסה, אובדן כבודה, תאונות, ועוד

רוב פוליסות ביטוח נסיעות לחו"ל כוללות כיסוי לאירועים ביטחוניים, כגון חטיפות, פיגועים, או ירי. כיסוי זה תקף גם במקרה של טיסה מעל מדינה עוינת בדרך לטיול הגדול, חופשה עם החברים או ירח דבש במזרח. עם זאת, חשוב לקרוא את תנאי הפוליסה בקפידה, כדי לדעת מה בדיוק היא כוללת.

חלק מהפוליסות לא מכסות אירועים ביטחוניים המתרחשים במדינות אויב מסוימות בעוד שאחרות כן. לדוגמה, פוליסה מחברה X עשויה לכסות טיסה מעל ערב הסעודית, אך לא טיסה מעל איראן. בעוד שחברה Y מכסה בדיוק את ההפך. בנוסף, חלק מהפוליסות מגבילות את גובה הפיצוי שניתן לקבל במקרה של אירוע ביטחוני.

האם כדאי להזמין טיסה שעוברת במדינה עוינת?

התשובה לשאלה זו תלויה בגורמים רבים, כגון יעד הנסיעה, תקציב הטיול, המצב הבריאותי של הנוסעים ונכונות הנוסע לקחת את הסיכון. אם אתם מתכננים טיול למזרח הרחוק (או כל אזור אחר שהטיסה אליו כרוכה במעבר מעל מדינות עוינות), וחשוב לכם לחסוך כסף על הטיסה, טיסה עם חברת תעופה זרה מעל מדינה עוינת עשויה להיות אופציה ראויה שחוסכת לכם קונקשיין ומקצרת לכם כמה שעות מזמן הטיסה.

עם זאת, לפני שבוחרים ביטוח נסיעות מוודאים שהוא אכן מכסה אתכם במקרה של אירוע ביטחוני, בפרט במדינות שאתם צפויים לעבור מעליהן, כחלק מהדרך ליעד שלכם. לדוגמה, בחברות ביטוח כמו הראל, הפניקס או כלל הביטוח הרפואי תקף גם במדינת אויב כך שאם יש צורך בקונקשיין או נחיתת חירום, עדיין תהיו מכוסים.

שלושה טיפים לטיול בטוח כשטסים מעל מדינה עוינת

אם אתם בוחרים לטוס מעל מדינה עוינת, יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי להפחית את הסיכון בדרך לחופשה הבאה:

  1. בחרו חברת תעופה אמינה עם מוניטין טוב - קראו ביקורות של גולשים על חברות התעופה שאתם מתלבטים לגביהן לפני שאתם סוגרים טיסה, כדי לקבל חוות אותנטית של אדם שהיה שם וחווה את השירות שלהם ממקור ראשון.
  2. רכשו ביטוח נסיעות לחו"ל עם כיסוי לאירועים ביטחוניים - ביטוח הנסיעות הבסיסי כאמור מכסה מקרי חירום ומצבים רפואיים, אל תתפשרו על היקף הכיסוי כי רק כך תוכלו להבטיח שתקבלו פיצוי בעת טיסה מעל מדינת אויב שחלילה משתבשת.
  3. הקפידו לשמור על ביטחון אישי במהלך הטיסה - אל תספרו לאדם שאינכם מכירים על התוכניות שלכם לחופשה, ואל תשאירו ציוד יקר ערך ללא השגחה. תמיד תקחו את החפצים שלכם אתכם או דאגו לשים אותם במקום נסתר מהעין.

אחת ולתמיד - האם להזמין טיסה מעל מדינת אויב? הבחירה בידיים שלכם

יפן, הודו ודרום קוריאה הם כמה מהיעדים הפופולריים ביותר בקרב המטיילים הישראלים, יעדים שנמצאים ב-Bucket List של רבים. אך הדרך לאותם יעדים כרוכה פעמים רבות בטיסה מעל מדינת אויב כמו סין, עומאן או איראן.

יש מטיילים שיעדיפו לשלם מכיסם קצת יותר ולטוס עם קונקשנים או לעשות מסלול טיסה ארוך יותר, העיקר להימנע מטיסה מעל מדינה עוינת ולהסיר דאגה מליבם. מטיילים אחרים לעומת זאת, מוכנים לעשות את הצעד אם זה אומר לשלם פחות ולקצר את הטיסה בשעתיים-שלוש. כך או כך, חשוב שתדעו שביטוח נסיעות לחו"ל יכול לעזור לכסות את ההוצאות במקרה של אירוע ביטחוני, כל פוליסה לגופה. עם זאת, חשוב לקרוא היטב את תנאי הפוליסה בקפידה כדי לוודא שהיא מכסה אתכם כראוי במקרה הצורך.